Yazdır Arkadaşına gönder
Boşanmış babalara T.C. yasakları
Ercan Sever
Ercan SeverÇocuklarını ancak haciz olmuş mal gibi icra yolu ile görmek zorunda bırakılan, çocuklarını okul bahçesinde bile görmekten men edilen, canının parçası çocukları ile ancak 15 günde bir görüşmesi yeterli bulunup kısıtlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarından koparttığı tüm BOŞANMIŞ BABALAR’ın anısına …

Bu ülkede son yıllarda yürek dağlayan bir dram yaşanıyor. Kadına şiddet haberlerinin doldurduğu medya sayfa ve ekranlarının arasında yine bu ülkenin masum ve mağdur babalarının da olabileceği gerçeği ıskalanıyor. Boşanmış babalara, dünyanın hiç bir yerinde göremeyeceğiniz işkenceler, yoksunluklar bu topraklarda yaşatılıyor. Hem de devlet ve hukuk marifetiyle!

Boşanmış bir babasınız ve çocuğunuzu okulunda ziyaret etmek, öğretmenleri ile okul durumunu görüşmek istiyorsunuz. Ancak o da ne? Bunun yasak olabileceğini aklınızın ucundan geçirmediğiniz için dünyanın en masum girişiminiz, çocuğunuz ile iletişiminiz engelleniyor. Gerekçe ise kahredici; YASAK!

“Devlet haddini aşar mı?” sorusu hemen aklınıza geliyor, değil mi? Ben yanıtlayayım. Eğer konu Türkiye Cumhuriyeti ve boşanmış bir baba iseniz aşar. Boşanma sonrası çocuklar ile ebeveynleri arasındaki ilişkiyi düzenleyen kanun koyucunun tüm babaları psikopat ve cani gibi algıladığı ülkemizdeki hukuk uygulamaları aslında sadece babalık haklarını değil, tümden insan haklarını yerle bir etme cüret ve yetkisini kendinde görüyor.

Durumu gözünüzde canlandırmak amacı ile bildiğim bir hikayeyi paylaşmak isterim:

Kadın, küçük çocuğu henüz 6 aylıkken eşini başka bir evli erkek ile aldatır. Aldatılan baba aldatıldığını ortaya koyan yüzlerce sayfa telefon ve internet yazışma dökümü ile yasak ilişkiyi gözler önüne sermesine rağmen, velayeti verilen yasak ilişki kahramanı anne, yasaların verdiği sınırsız yetkiyi yine sınırsız bir şekilde ihlal eder.

Evli bir erkek ile yasak ilişki kuran, çalıştığı kurumda evli bekar fark etmeksizin başka farklı erkekler ile de gayri ahlaki iletişim içinde olan ‘anne’ babanın çocukları ile iletişim ve ilişki kurmasını engellemek için hukuku silah gibi kullanmaktan çekinmez. Öyle ya, konjonktür de çok uygundur. Hazır ortalık kadına şiddet haberlerinden geçilmiyor ve bu atmosferin gerçek masum ve mağdur kadınlar için oluşturduğu pozitif duygusallık varken bunu alabildiğince istismar etmekten geri kalmaz.

Bu süreçte en büyük dayanağı ise boşanmış her babaya cani/psikopat gözü ile bakan T.C. hukuk uygulama ve teamülleridir. Kadınlar için pozitif ayrımcılığı suistimal ve sütre eden kadın, aldatıldığı için boşanmak zorunda kalan babaya çocuklarını görmek için icra yolunu dayatır. Çocuklarını polis ve icra memurlarının da olduğu bir heyet ile teslim alıp vermek istemeyen baba, acısı ile baş başa kalır.

Her gün yazılı ve görsel medyada en ağırı ile karşılaştığımız kadına şiddet haberlerinin toplum üzerinde oluşturduğu algıyı belki anlayabilirsiniz. Ancak kanun koyucu ve uygulayıcısı iseniz, algılar üzerinden değil, gerçeklikler üzerinden hareket etmek zorundasınız. Özellikle boşanma sürecinde kadının mutlak mağdur olabileceği kanısı ve bu kanı üzerine kurgulanan hukuki süreç, bugün ülkemizde olduğu gibi, on binlerce boşanmış masum ve mağdur babanın hayatını karartır.

Evet, bu ülkede yürek dağlayan dram boşanmış babalar için hafifletilmiş hali ile aynen böyledir. Bu toprakların maalesef vazgeçilmez yazgısı olan kadına şiddetin kanun koyucu ve uygulayıcısı üzerindeki etkisi nedeniyle boşanmış babalara dünyanın hiç bir ülke ve toplumunda görülmeyen acılar yaşatılıyor. Hem de devlet erk ve gözetiminde…

Tarih: 10/3/2014
16049 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.