Yazdır Arkadaşına gönder
Bilim kahramanları ulusal turnuvada buluşacak
Bilim kahramanları ulusal turnuvada buluşacakTürkiye’de “Bilim Kahramanları Buluşuyor” adıyla gerçekleştirilen First Lego Ligi’nin yerel turnuvalarının ardından ulusal turnuva, 10 – 11 Mart 2018 tarihlerinde Fuarizmir’de düzenlenecek. İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’den 52 bilim kahramanı takım, robot ve projeleriyle yarışacak.

Bilim Kahramanları Derneği gönüllüleri tarafından 2005 yılından bu yana düzenlenen yerel turnuvaların İstanbul, Ankara ve Bursa’dan sonra dördüncü etabı 3- 4 Mart tarihlerinde İzmir’de gerçekleşti.Turnuvada 9-16 yaş arası öğrencilerden oluşan 85 takım, suyun tüm kullanım yollarını sorgulayarak üretimi, taşınması, doğru ya da dolaylı yoldan kullanılması ve tüketimi üzerine yenilikçi projeleriyle yarıştı.

Bu yıl 14’ncü kez düzenlenen “Bilim Kahramanları Buluşuyor – First Lego Ligi turnuvalarının İzmir etabının tamamlanmasıyla birlikte Türkiye’de 55 ilden toplam 3 bin 965 çocuk ve genç yarışmaya katıldı.

İstanbul, Ankara ve Bursa’da gerçekleşen yerel turnuvalarda, ulusal turnuvaya katılacak 42 takım belirlenirken, son 10 takım ise 3-4 Mart tarihlerinde fuarizmir’de yapılan dördüncü etap sonunda belli oldu.

Dört farklı şehirde 12 yerel turnuvaya katılan 359 takımdan 52’si ulusal turnuvaya katılmaya hak kazandı. Ulusal turnuva da 10-11 Mart tarihlerinde yine fuarizmir’de gerçekleşecek. Burada belirlenecek 6 takım uluslararası turnuvalara katılacak. Bilim kahramanları, İzmir’de buluşarak jüri önünde yarışacak.

Bilim Kahramanları Derneği’nin verilerine göre Türkiye’de 13 sezonda, 47 ilden 9-16 yaş arası toplam 14 bin öğrenci turnuvalarda yer aldı. Yarışan takımlar geçen sezonlarda, Avrupa Açık Turnuva Şampiyonluğu ve Kanada Açık Turnuva Şampiyonluğu dahil 27 uluslararası ödül kazandı.

Tarih: 8/3/2018
1412 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri