Yazdır Arkadaşına gönder
Bergama'ya sağlık müzesi
Serdar Çelenk
Serdar ÇelenkTurizmimizin çeşitlendirilerek niteliğinin artırılması, bu şekilde katma değerin yükseltilmesi adına yapılacak birçok şey var. Bunlardan biri de ülkemizde görmek istediğimiz turist çeşidinin ilgi alanlarına göre düzenleme yapmaktır.

Bu bağlamda gelir düzeyi yüksek sağlıkçıları, yani doktor, eczacı, hemşire ve tıp öğrencilerini için çekim alanı yaratmak olasıdır. Ülkemizde Bergamalı Galen'den, Efes'li Soranus'a, Anavarza'lı (Adana) eczacı Dioskorides'ten Selçuklu ve Osmanlı hekimlerine, sağlıkçıları ülkemize çekebilecek pek çok konu bulunmaktadır.

Bergama 2400 yıllık Asklepion'u, son derece ilginç tedavi yöntemleri, Hipokrat'tan sonra en ünlü hekim olan Bergamalı Galen'in doğum yeri olması sağlıkçılar için yeterince ilginçtir.

Değerlerimizi nasıl kolay harcıyoruz bilseniz. EXPO'nun teması sağlıktı, İzmir'de bir sağlık müzesi yok. Eski Devlet Hastanesi, güzelim tarihi bina bomboş duruyor. Yapsanıza şahane bir Tıp Müzesi. Dünyada 3 tane Karantina Adası (Tahaffuzhane) var. Bunların biri de Urla'da. Geçtiğimiz yıllarda restore de edildi.

Gidin bakalım girebilecek misiniz? "Yassah hemşerim!" Sağlık Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı ucundan tutmuş çekiştiriyorlar. Kimin elinde kalacak bakalım?

Sadece Bergama bile sağlık konusunda bir müzeyi veya en azından arkeoloji müzesinde özel bir bölümü hak etmektedir. Müzenin içindeki etnografya bölümü bir restore edilmiş bir taş eve taşınarak, boşalacak bu bölüm rahatlıkla "Galen ve Asklepion" salonuna dönüştürülebilir.

Edirne'de Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nde ve Manisa'da Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Tıp Tarihi Müzesi'nde yapıldığı gibi canlandırmalar ile yerli ve yabancı sağlıkçılar, turistler için çok önemli bir ilgi odağı haline gelebilir.

Kültür Bakanlığı ve belediyenin birlikte kolayca başarabilecekleri bu düzenlemenin yapılması, inanın Bergama için önemli bir fark yaratacaktır.Tarih: 21/8/2015
10814 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.