Yazdır Arkadaşına gönder
Bergama ve turizm
Serdar Çelenk
Serdar ÇelenkBerlin ITB Turizm Fuarı'ndaki görüşmelerimizi derinleştirmek için, bir kaç gün önce Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ile bir araya geldik.

Turizmin ilk yıllarında Bergama turizmin olmazsa olmazydı. Haftada en az iki üç gün Bergama turu yapardık. Akropol'de tepeden başlayan ören yeri gezimiz, yamaçtan yokuş aşağı yürüyerek bugünkü kazı evinin yanında son bulurdu.

Bergama eski günlerine dönmesi, hatta daha da ileri gitmesi için gerekenden fazla özelliğe sahip. Tarihi kalıntıların yanında, Galen ve Asklepion nedeniyle dünya tıp tarihindeki önemi, lezzetine doyulmaz yemekleri, parşömen, kentin eşsiz tarihi dokusu ve insanı ile turizmdeki bugünkü yerinden çok daha fazlasını hak ediyor.

Başkan Gönenç ile yapılanlar ve yapılmasyla turizme canlılık getirecekleri konuştuk. Bu konuşmadan ilginç konuları, satır başları olarak paylaşmak istiyorum.

Her şey dahil otellerde tembel tembel zaman zaman geçiren turistlerden memlekete fayda gelmeyeceği artık anlaşılmaya başlandı. Gezen tavuk misali, gezen turist yatan turistten daha faydalı. O zaman Bergama'ya da gezen turist lazım. Gezecek, yiyip-içecek ve para harcayacak.

Öncelikle Bergama'ya bir Tıp Müzesi geliyor. Hipokrat'tan sonra sağlıkçılar için tarihteki en büyük hekim, eczacı, spor ve aile hekimi Galen ve Asklepion'u kapsayacak. Yeri konusunda önerimi değerlendireceğini söyledi Başkan.

Yine Galen'in eczacılık özelliğinden yola çıkarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi desteği ile bir Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi kurulması çalışması başlatılmış. Alternatif tedavi konusunda ciddi bir çekim merkezi olmaya aday.

Diğer bir konu ise, geçtiğimiz yıllarda İran kökenli Alman mimar Yadegar Asisi'nin Berlin Bergama Müzesi önünde kurulan Panorama'sının Bergama veya İzmir'de kurulmasının gündeme gelmesi. Kurulu olduğu kısa süre içinde yüzbinlerce ziyaretçi ağırlayan 25 metre yüksekliğindeki Panorama sanal antik çağ gösterisi, Bergama ve bölge turizmine çok ciddi bir hareket getirebilir.

Sadece aşkın değil, turizmin yolu da mideden geçiyor. Çığırtmadan köfteye, Bergama tulum peynirinden, eşsiz ot yemeklerine kadar çok zengin bir mutfağı var Bergama'nın. İsterseniz şehir içindeki otantik lokantalarda, doğa ile baş başa olayım derseniz, hemen yanı başındaki Kozak Yaylası'nda fıstık çamlarının altında tadacağınız lezzetleri unutmanız mümkün değil.

Önümüzdeki döneme yönelik Bergama'nın lezzetlerinin konuklara sunulmasına yönelik bir çalışması var Bergama Belediyesi'nin. Lezzetler Festivali anlamında bir çalışmayı öncelikle hak edecek ilçelerin başında geliyor Bergama.

Bergama Ticaret Odası ile Bergama Belediyesi'nin ortaklaşa düzenledikleri "Bergama Sizi Çağırıyor" projesi kapsamında da her yıl dört ay boyunca İzmirliler tahsis edilen özel otobüslerle ücretsiz ve rehber eşliğinde Bergama'ya taşınıyor.

"Çok güzel hareketler bunlar!"

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'i ve Bergama Ticaret Odası'nı farkı çalışmaları için yürekten kutluyorum.

Tarih: 18/4/2016
11000 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.