Yazdır Arkadaşına gönder
Basmane Günleri
Orhan Beşikçi
Orhan Beşikçi13-21 Mayıs 2010 Tarihleri arasında, Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’ın verdiği destekle "Basmane Günleri"ni "Tarih, Kültür, Sanat ve Arkeoloji" başlığıyla gerçekleştirdik. Basmane Günleri'nin şenlik havasından çok bilimsel, sanat ve kültür ağırlıklı olmasına özen gösterdik. Panellere davet edilen isimlerin üzerinde titizlikle durduk.

“Kültürel mirasın korunması, tarihsel kimliğin sürdürülmesi”, “metropoliten planlamada koruma” başlıklı panele Prof. Tayfun Taner, Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal, APİKAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oktay Gökdemir, eski Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ konuşmacı olarak katıldı.

"Bir Kent Tarihi Dokusunu Nasıl Koruyabilir?" başlıklı panelin konuşmacıları Prof. Cengiz Bektaş, Mimar Oktay Ekinci, Mimar Kıvılcım Keskiner ve gazeteci Nedim Atilla'ydı.

"Kent İçerisindeki Ören Yerlerinin Önemi" başlıklı panelde Prof. Numan Tuna, Tuncay Karçorlu, Yrd. Doç. Akın Ersoy, Mimar Mihriban Yanık, Yaşar Ürük konuşmacı olurken "Basmane Sohbetleri"ne Sancar Maruflu, Mustafa Olpak, Haluk Işık, Yaşar Ürük, Kemal Ustaoğlu ve ben katıldım.

Bedriye Gülay Beşikçi’nin "Benim güzel Basmanem" resim, Nezaket Tekin'in "Basmane Her Daim", Yaşar Ürük'ün "Kuşgözüyle Basmane", Erol Özdayı'nın “Basmane Sokakları", Yunus Koç'un “Yok Olan El Zanaatları" ve Zafer Gazi Tunalı'nın “Basmane Mimarisi" fotoğraf sergileri düzenlendi.

Eski İzmir evlerinden çıkan etnografik eserler, oyuncak, tekstil, müzik aletleriyle Şükrü Ulaçtan koleksiyonu izleyicilerden beğeni aldı, ilgi gördü.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Zuhal Çetin başkanlığında Sinema Bölümü öğrencilerinin bölgede çektikleri 20'şer dakikalık kahvehaneler, oteller, dini mekânlar, mezarlıklar ve kortejo belgeselleri izleyicilerle buluştu. Yaşar Ürük’ün “Adım Adım İzmir” gezi rehberinden sonra "Adım Adım Basmane" kitabı halka parasız dağıtıldı.

İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçısı yönetmen Gürol Tonbul, Basmane Garı yolcu salonunda, Basmane Semt Evi'nde "Bekleme salonu" ve "Otel kâtibi" oyunlarını ustalıkla sahneleyip, izleyicilere farklı duygular yaşattı. Oyunlarda rol alan Serdar Kamalıoğlu, Özlem Kamalıoğlu, Burak Özhan, genç müzisyenler Berna Özçeltik, Bilge Kuzu, Gönenç Karaca, tarihi mekânları renklendiren başarılı oyucular olarak çıktı karşımıza.

TCDD. 3. Bölge Müdürü Sabahattin Eriş, Müdür Yardımcısı Selim Koçbay’ın tarihi Basmane Garı'nın açık ve kapalı alanlarını sergileme ve tiyatro gösterimi için kullandırmaları, nezaket gösterip aynı günlerde 1908 İngiliz yapımı, “Yaverler Vagonu”nu Basmane Garı'na getirip ziyarete açmaları, Basmane Günleri'nin halkla buluşmasında etken oldu.

Yaklaşık altı ay önce Konak Belediyesi'ne sunduğumuz projenin afişleri ve programı, etkinliğin başlamasından bir gün öncesi elimize geçtiği için duyurularımızı sağlıklı bir şekilde yapamadık. Basmane Günleri'nin amacı özetle, “bölgede bulunan kültür varlıklarını tanıtmak, korumak, yaşatmak ve koruma bilincini geliştirmek”ti... Tanıdıklar, dostlar etkinlik öncesi arayıp program ve afişlerin neden çıkmadığından şikâyetçi oldular.

Panelde konuşmaların kayıt altına alınmaması, "Basmane Günleri, Tarih, Kültür, Sanat ve Arkeoloji" olarak belirlediğimiz başlığın haberimiz olmadan "Tarihin tozu siliniyor, İzmir’in belleği okunuyor" diye değiştirilmesi, grafik düzenlemelerde yapılan acemilikler, sanatçı dostlarımıza yapılan kabalıklar, rica etmemize rağmen dışarıdan davet edilen konuşmacılarla panel öncesi karşılaşamamak ve diğer benzeri olaylar bizleri bir hayli üzdü.

İlki gerçekleştirilen Basmane Günleri belli aksaklıklar olmasına rağmen başarılıydı. Basmane Günlerinin gerçekleşmesini sağlayan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’a, desteğini esirgemeyen Başkan Yardımcısı Serpil Güngör’e, Meclis Üyesi Ömer Faruk Bingöl ve Mustafa Dal’a, İzmir Türk Koleji Bandosu'na, TCDD, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne, Afrikalılarla Dayanışma Kültür ve Yardımlaşma Derneği'ne (ADKYD), Kent-Yaşam haber-bilgi sitesine ve üstlendikleri görevi başarıyla yapan sanatçı dostlarıma, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Tarih: 1/6/2010
15875 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.