Yazdır Arkadaşına gönder
AVM ve rezidans tutkunu yeni burjuvaziye İzmir’e özel proje önerileri
Ercan Sever
Ercan SeverKısa adı ile AVM'ler yani alışveriş merkezleri ne zenginlik ve de çağdaş şehircilik göstergesidir. Modern çağın ihtiyacı olarak ortaya çıkan AVM'leri şehircilik ve ekonominin merkezine koymak ancak geç kapitalizm cahilliği ile açıklanabilir. AVM’lerdeki hareketlilik üzerinden ekonomi güzellemesi yapmak ise ayrı bir aymazlık.

AVM’leri çok seven bir siyasal otoritemiz ve bu otorite ile yanaşık düzen giden yeni burjuvamiz var. Tarihi ve manevi değerler ile anılmaktan hoşlanan yeni burjuvazinin temel özelliği ise boş bulduğu yere AVM ve rezidans yapmak. Estetik kaygıyı geçtik, sık atıf yaptıkları Osmanlı Devleti’nin manevi kaygılarını umursamamaları, dayandıkları kendi tabanlarına yapılmış haksızlık.

Osmanlı sarayları ile günümüz rezidansları arasındaki fark

Osmanlı Devleti, hüküm sürdüğü 600 yıl boyunca özellikle başkent İstanbul’da hiçbir yapının camii minarelerinden yüksek olmamasına özen göstermiştir. Osmanlı medeniyet ve yönetimleri minarelerden daha yüksek yapılar yapmayı ve kullanmayı İslam’a yapılmış saygısızlık olarak görmüştür. Dikkat edin, mütevazilik abidesi Topkapı Sarayı da son dönem şaşaasının göstergesi saraylarda hep yatay gelişmiş ve hiç bir yerde yükseklik olarak minareler aşılmamıştır.

Rezidanslar arasında boğulan tarihi silüet

Rezidans ve AVM tutkunu yeni burjuvamiz bu konuda tavizsiz ve kararlı. Rahat bıraksalar Sultanahmet Meydanı'na AVM, Ayasofya’nın bahçesine rezidans dikecekler. Arkalarındaki güçlü siyasal desteğe rağmen henüz bunu başaramadılar ama güzelim İstanbul siluetini perişan etmeye muvaffak oldular. Ben de bu yeni dindar kapitalist elitlerimize İzmir özelinde birkaç parlak öneri vermek istiyorum.

- Efes Antik Kenti’ne, beş yıldızlı otel ve su parkı projesi (cazibeli olur)

- Claros’a tatil köyü, Klazomenai’ye BİM deposu projesi (büyük düşünmeli insan)

- Pergamon Antik Kenti’ne lojistik merkez (Aliağa Limanı’na yakınlığı nedeni ile)

- Tarihi Saat Kulesi’ne muhallebici (meydan müsait, etrafa masa sandalye atılabilir)

- Yalı Camisi haşlanmış mısır satış noktası (bu konuda yetkin devlet büyüğü çocuklarına müracaat edilebilir)

- Aziz. Policarp Klisesi rezidans olsun (merkezi yer, iyi olur)

- Metropolis finans kent (İzmir’in hakkı bu)

Tarih: 30/10/2014
15198 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.