Yazdır Arkadaşına gönder
Atlanta’da konut 40 bin Balçova’da 400 bin dolar
Ercan Sever
Ercan SeverBasın danışmanlığını yaptığım İzmir Genç İş Adamları Derneği’nin geçtiğimiz günlerde ABD’nin Atlanta kentinden konukları vardı. Bu kentte faaliyet gösteren Türk-Amerikan Ticaret Konseyi yetkilileri iş adamlarına yaptıkları sunumda İzmir ve Atlanta kenti arasındaki potansiyel iş alanları hakkında bilgiler verdiler.

Atlanta ile ilgili ekonomik, sosyal verilerin de anlatıldığı toplantıda; 5 milyon nüfusa sahip kentin ticaret hacminin İstanbul’un neredeyse iki katı olduğu vurgulandı. Konuk heyetin paylaştığı veriler arasında bir nokta oldukça çarpıcıydı. Dünya devi markalara ev sahipliği yapan kentte konut fiyatlarının ortalama 30 ile 50 bin dolar arasında değiştiği belirtildi. Bu rakamlar dünya devi markaların olmadığı güzel İzmir’deki konut fiyatlarının neredeyse 10’da biri oranındaydı.

Bu çelişkiyi paylaştığım birkaç inşaat firma yetkilisi durumu çok doğal karşıladı. Aslında doğal olanı yüzde 300-500 kar marjları ile satılan konutların, alıcılarının büyük bir yanıltma ile karşı karşıya olduğunun kabul edilmesiydi. Öyle ya, atık suların dahi ayrıştırılarak tasfiye edildiği altyapıya sahip Atlanta’daki konut fiyatları, atık sularını tasfiye edemeyen İzmir’in varoşlarındaki konut fiyatları ile neredeyse aynıydı.

Bizdeki konut fiyatlarını bu kadar tırmandıran şey ne? Mantık dışı arsa fiyatları ve astronomik kar hırsı olabilir, ama açıklamak için yeterli değil. “Geri kalmışlığın bununla ilgisi olmalı” diye düşünmeden edemiyor insan.

Dünyanın en pahalı arsa ve gayrimenkullerin Senegal’in başkent Dakar’da olduğunu duymuştum. Yine birçok Afrika metropolünde gayrimenkul fiyatlarının, Avrupa başkentlerinin çok üzerinde olması bu tezi güçlendiriyor. Fakir toplumların toprağa, gayrimenkule bakışı ihtiyaç ve ekonomi ile açıklanamayacak kadar psikolojik temellere dayanıyor.

“Almancı” diye anılan yurt dışındaki işçilerin birikimlerini yoğun olarak İzmir’e, özellikle de gayrimenkul alımlarına kanalize ettiği 1980’li yıllar yap-satçı müteahhitliği zirveye taşıdı. Özensiz 8-10 daire yapan bir müteahhit buradan elde ettiği kar ile neredeyse tüm yaşamını idame ettirecek gelire ulaşıyordu. Üstelik eğitim ve büyük sermayeler gerektirmeyen bu işin riski de yok denecek kadar azdı.

Yap-sat müteahhitliği belki 1980’lerdeki gibi kazançlı değil ama başta tekstilciler olmak üzere sektörlerinde umduğunu bulmayanlar, daha garantili yatırım alanı olarak gördükleri müteahhitliğe soyunuyorlar. Bir çok sektörü kıskandıran kar marjları inşaat müteahhitliğini cazip kılıyor. Bizler sorgulamadan servetlerimizi, daha doğrusu ömrümüzden yılları, değerlerinin çok üzerinde fiyata satılan konutlara feda ettiğimiz müddetçe İzmir’deki konut fiyatları değil Atlanta’yı, Londra’yı da New York’u da geçer.

Tarih: 11/12/2010
14112 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.