Yazdır Arkadaşına gönder
Asansör'e Fransız mutfağı İzmir'e hakarettir
Ercan Sever
Ercan Severİzmir'in tarihi özel mekanlarının başında Asansör gelir. İzmirli Musevi tüccar Nesim Levi tarafından yaptırılan tarihi yapı, bu kentin zengin kültürel dokusunun en az yüz yıllık tanığıdır. Yıllar önce restore edilerek İzmir ve İzmir turizmine kazandırılan yapıdaki restoran işletmesi ihaleyle özel bir işletmeye devredildi. Ancak kısa bir süre önce Büyükşehir Belediyesi, çok doğru bir kararla, işletmeyi geri alarak kendisi üstlendi. Halen restorasyon ve (tahribatın telafisi) çalışmaları devam ediyor.

Biz de İzmirliler olarak bu tarihi yapıya yeniden kavuşmanın heyecanı içinde keyiflenmiştik. Ancak bir süre önce medyaya yansıyan "Asansör'deki restoranda Fransız yemekleri sunulacak" haberleri, keyfimizi kaçırmakla kalmadı, öfkelendirdi. Tamamen kompleks ve görgüsüzlük olarak nitelendirilecek bu kararı en hafif ifade ile "İzmir'e haksızlık", hatta "hakaret" olarak değerlendiriyorum.

Oysa, bu kentin zenginliği Musevi hemşehrilerimize ait çok zengin Sefarad mutfağı ne de güzel yakışırdı Asansör'e. Hadi kompleksli faşist yaklaşımdan çekindin, tedirgin oldun; bari İzmir'in çok farklı kültürlerden damıtılmış kendine özgü Akdeniz mutfağından örnekler sunulabilirdi. Kentin dört bir yanı, İzmir mutfağından örneklerin sunulduğu karakteristik mekanlar ile dolu olsa, "Hadi bir de Fransız restoranımız olsun" dersiniz. Ancak yok böyle bir şey.

İzmir'in dört bir yanı pizza, kebap ve burgerci. Üstelik özellikle yabancı turistler binlerce kilometre yolu İzmir'de Fransız yemekleri yemek için gelmiyor. Aksine etnik mutfaklar en önemli turizm enstrümanlarından. Zeytinyağı kültürünün başkenti sayılabilecek kentte, özel teşebbüs bu riski almak istemiyorsa belediye işletmesi olarak sen yap bu hizmeti. İzmir'in karakteristik mutfağını tarihi mekanında sun tüm dünyaya. Hangi monşer (!) akıl etti bunu bilmiyorum ama söyleyeceğim tek şey: AYIP ETTİNİZ YA!

***

ALKIŞ

Güven Güleç Ormanı desteğinizi bekliyor

Kentyaşam dostu okurumuz Filiz Güleç geçtiğimiz yıl kaybettiği sevgili babası Güven Güleç adına başlattığı güzel girişim için desteğinizi bekliyor. Babasının anısını yaşatmak üzere örnek bir davranışa imza atan Filiz Güleç, Ege Orman Vakfı'nın da desteği ile İzmir Bornova Laka Mevkisi'nde ormanlık alan oluşturmaya basladı. İlk aşamada koruluk olarak planlanan projenin İzmirliler'in katkısı ile ormana dönüştürülmesi hedefleniyor. Projenin detaylarını www.guvengulecormani.com adresinden alabilirsiniz.


Tarih: 5/12/2008
14780 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.