Yazdır Arkadaşına gönder
Akran arabuluculuğu çatışmanın önlenmesinde yüzde 90 etkili
Akran arabuluculuğu çatışmanın önlenmesinde yüzde 90 etkiliKarabağlar Rehberlik ve Araştırma Merkezi yıl sonu toplantısı, İzmir Üniversitesi’nde yapıldı. Halen 18 lisede uygulanan “akran arabuluculuğu” sistemiyle öğrenciler arası çatışmanın yüzde 90 oranında engellenmesini sağlayan Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abbas Türkünlü, psikolojik danışma ve rehberlik öğretmenlerine İzmir Üniversitesi’nde sistemi tanıttı.

Gaziemir, Menderes ve Karabağlar ilçelerindeki ilköğretim ve liselerde görev yapan 120 psikolojik danışma ve rehberlik öğretmeni, Prof. Dr. Abbas Türnüklü’nün halen 18 lisede uygulanan ve akranlar arası çatışmayı yüzde 90’a varan oranda engelleyen sistemi hakkında bilgi aldı. Öğretmenlere “Çatışma çözme, müzakere ve akran arabuluculuğu eğitim programı”nı tanıtan ve uygulama yaptıran Prof. Dr. Türnüklü, görüşme ve diyalog, uzlaşı ve barış kültürü ile şiddeti engellemeyi hedefleyen programın uygulandığı eğitim kurumları, öğrenciler ve ailelerinin yaşamına getirdiği olumlu gelişmeleri aktardı.

Sistemin sınıflarda seçilen arabulucu öğrencilerin eğitilmesi ile başladığını söyleyen Prof. Dr. Çağatay Üstün, “Bir akran asla kendi akranı olmayan birine, yani öğretmenine gerçekten açılmayacak, çatışmanın başlangıç noktasını, gerekçelerini ve duygularını aktarmayacaktır. O nedenle sistem, akranlar arası arabuluculuk ile kendi kendini işletmektedir” dedi. Sistemin bugüne kadar uygulandığı 18 üniversitede yüzde 90’a varan oranda çatışmayı önlediğini belirten Prof. Dr. Üstün, projede görev alan öğrencilerle uygulama örnekleri yaptırdı.

Tarih: 26/6/2012
1597 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri