Yazdır Arkadaşına gönder
Adatepe'den Bozburun'a Köy Köy Ege adlı gezi kitabı yayımlandı
Adatepe'den Bozburun'a Köy Köy Ege adlı gezi kitabı yayımlandı
Kent-Yaşam'ın "gezgin" yazarı Ayşe Semra Kadaifçioğlu'nun "Adatepe'den Bozburun'a Köy Köy Ege" adlı kitabı yayımlandı. Kadaifçioğlu'nun Yakın Kitabevi'nce yayımlanan ve 236 sayfadan oluşan kitabı kitapevlerinin raflarında yerini aldı.

Ayşe Semra Kadaifçioğlu, Yakın Kitabevi'nde düzenlenecek imza gününde okurlarıyla buluşacak. Kadaifçioğlu, 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü kitaplarını imzalayacak, okurlarıyla söyleşecek. Kıbrıs Şehitleri Caddesi No:104 Alsancak - İzmir adresindeki Yakın Kitabevi'ndeki imza günü 17.00 - 19.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Serdar Şahinkaya, Ayşe Semra Kadaifçioğlu'nun "Adatepe'den Bozburun'a Köy Köy Ege" adlı kitabına ilişkin değerlendirme yazısında şu görüşleri dile getiriyor:

"Semra Kadaifçioğlu esasen yaman bir seyyah/gezgin. Semra Kadaifçioğlu ciddi bir seyahat yazarı. Belki de Evliya Çelebi ile akraba. Bilemiyorum. Türkiye'de çok az insan gezdiği ve gördüğünü böyle içten ve ustaca anlatıyor... Yollar, köyler, çınarlar, zeytinlikler, kahvehaneler, mor tepeli dağlar, pırıltılı koylar, köpüklü dalgalar, keçiler, kuzular, çiçekler, böcekler... Ve çocuklar, kadınlar yani insanlar. Hem de kızlı erkekli... İnadına dostluk, inadına komşuluk...

Karpuz kollu yaz entarilerinden, kesme çiçekli başlıklara, iğne oyalı yazmalara, şalvarlara, kuşaklara, küplere, kazanlara, narlara... Ve daha neler neler... Tanrıçalar, tanrılar, beyler, paşalar, ırgatlar... Dağ çiçekleri, eşkıyalar, efeler, zeybekler, kızanlar... Konaklar, yalılar, akarsular, dereler, göller, pul pul balıklar... İncirler, üzümler, zeytinler farklı bir ifade ile Ege'yi Ege yapanlar...

Şaraplar, şuruplar, narenciyeler... Yosun kokan dalgalar, fısıldaşan taşlar, inci tanesi kumsallar... Tapınaklar, camiler, antik tiyatrolar... Kütüphaneler, mektepler... ‘Mutluluk yolu'nun yorgun şimendiferleri... Türkmenler, Rumlar, Boşnaklar, Pomaklar, Arnavutlar, Yörükler, İngilizler, İtalyanlar, Levantenler... Otuz iki kısım tekmili birden Ege, Ege'nin Köyleri. Okumalı efendim. Sırt çantanızdan, seyahat valizinizden, arabanızdan eksik etmemeli... Yollara düşmeden yazarın rotalarından birini seçmeli. Bir dahaki sefere diğer rota ve rotaları."

Ayşe Semra Kadaifçioğlu kimdir?

İzmir'de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünü bitirdi. Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir oldu. Uzun yıllar İzmir'in önde gelen şirketlerinde yöneticiliğin yanı sıra mesleğiyle ilgili eğitmenlik yaptı. 2014 yılında profesyonel çalışma yaşamını bırakarak kültür, sanat ve tasarım ürünlerinin e-ticaretini yapan "Latona" isimli şirketini kurdu.

Çocuk yaşlarda başladığı halk oyunlarını uzun yıllar sürdürdü. Çeşitli uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil eden halk oyunu ekiplerinde yer aldı.

Ailesinin İzmir'deki geçmişi ile ilgili dinlediklerinden esinlenerek öykü, gezdiği yerleri paylaşma arzusuyla da gezi yazıları yazmaya başladı. Öyküleri ilk olarak İzmir İzmir Dergisi'nde yayınlandı. Foto gezgin alan adlı web sitesinin "Anılarınızı canlandırın" sloganıyla düzenlediği gezi yazıları yarışmasında Mardin'i anlattığı "Rivayetler şehri" yazısıyla birinci oldu.

Kurşunkalem Edebiyat Dergisi'nin hazırladığı "Seyyahlar ve seyahatnmelerden gezginlere ve gezi yazılarına" adlı özel dosyada "Adalar Denizi'nde bir ada" başlıklı Rodos, aynı dergide "Nypmhe'nin sevdası" başlıklı Bergama yazısı, Dünya'nın Öyküsü Dergisi'nde ise "Defne ağacının altında" başlıklı Didim yazısı yayımlandı.

Seksen sekiz gezgin tarafından yazılmış 101 anının maleme alındığı "Unutulmaz gezi anıları" kitabında Aydın'da deve güreşlerini anlattığı "Ege'de bir kış eğlencesi" yazısı yer aldı. Farklı kültürlere yolculuklar yapan bir gezgin olan Ayşe Semra Kadaifçioğlu, İzmir'in haber bilgi sitesi Kentyasam.com'da öykü ve gezi yazıları, Gezimanya.com, Sözcü Seyahat ve Hürriyet Seyahat'te gezi yazıları yayınlanıyor.

Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nce eğitimini sürdürüyor. Bir süredir bir dönem romanı hazırlığı yaparken, ebru ve mozaik sanatları ile uğraşıyor, tasarımlar yapıyor.


Tarih: 14/5/2018
1592 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.