Yazdır Arkadaşına gönder
Acenteler bakıyor, Ayşe - Fatma teyzeler tur yapıyor!
Serdar Çelenk
Serdar ÇelenkYetenekli milletiz vesselam. On parmağımızda on marifet. Eğitimimiz ne olursa olsun, her işi yaparız biz. Eğitim, diploma, yasa - masa vız gelir bize. Pek çok konuda olduğu gibi, turizmde de durum farklı değil.

Son zamanda artan kaçak turlar, turizm krize girip sular sığlaşınca iyice ortaya çıktı. Emekli öğretmenler, işi profesyonel acenteciliğe dökmüş dernekler, Ayşe - Fatma teyzeler, kuaförler, servis aracı sahipleri, özel minibüsü olanlar turizmi canlandırma yarışında.

İşin esas sahibi seyahat acenteleri, turist rehberleri? Onlar bu turlarda gözükmüyorlar. Bence derin bir uyku içindeler rahat yataklarında. Ancak turizm zora girince yatağın çivileri batmaya başladı yavaş yavaş.

1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Yasası, 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Yasası'nı takan yok. Çünkü denetim yok. İsteyen istediği gibi at koşturuyor.

İnternet, Facebook sayfaları kaçak tur ilanları ile dolu. Takip yok, itiraz yok, kontrol yok! Onlar yoksa acentecilere de rehberlere de iş yok. Yasal düzenlenen tur olmayınca da, devlete vergi yok, gelir yok!

Peki olan bir şey var mı?

Tabii var. Acentelerin personel maaşı, vergi, kira vs ödeme dertleri var. Rehberlerin işsizlik sorunu var. Belgesiz araçlarla yapılan turlarda çocuklarımızın hayati tehlikeleri var. Sorumsuzluk var. Başıbozukluk var!

Çözüm basit; denetleme yetkisi olan turizm müdürlükleri, TÜRSAB, rehber odaları yetkilileri oturdukları masalarından kalkacaklar, el ele verip kolluk kuvvetini de yanlarına alıp kaçak turlara savaş açacaklar. Sadece "kontrol edecekler" demiyorum, "savaş açacaklar"!

Ancak bu şekilde, turizm müdürlükleri görevini yapmış olacak, acenteler ve rehberler hakkı olan paralarını kazanacak ve devlete vergilerini verecekler. Denetimsiz - sigortasız otobüslerle kaçak turlar yapılamayacak ve özellikle çocuklarımızın hayatı tehlikeye atılmayacak.

Önümüz okul gezileri mevsimi. Eğer etkin denetim yapılmazsa aynı filmi başa sarıp yeniden izleyeceğiz. Çakallar yine ekmeğimizi yiyecek, biz de onları seyredeceğiz.

Tarih: 28/3/2016
10421 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.