Yazdır Arkadaşına gönder
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için hafta boyu etkinlik
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için hafta boyu etkinlik8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeler kadınların davetli olduğu, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek çok sayıda etkinlik gerçekleştiriyor.

Herşey kadınlar için

İzmir Büyükşehir Belediyesi "8 Mart Emekçi Kadınlar Günü" nedeniyle beş günü kapsayan bir program hazırladı. Program, atölye etkinlikleri, tiyatro gösterileri, kısa film ve halk oyunları gösterileri ile konserler, sergiler, serbest kürsü ve yoga etkinliklerini içeriyor.

Büyükşehir Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart haftasında Kültürpark 3 No'lu Hol’ü üreten kadınlara ayırdı. Kültürpark’ta 8-11 Mart tarihleri arasında Çeşme Üretici Kadın Kooperatifi’nin ebru, Karşıyaka Üretici Kadın Kooperatifi’nin seramik, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın (KEDV) tasarım, Ödemiş Üretici Kadın Kooperatifi'nin ipek, Urla Üretici Kooperatifi'nin ev ayakkabısı, seramik ve file atölye çalışmaları ziyaret edilebilecek.

3 nolu holde, kooperatif atölyelerinin yanısıra İzmir Kadın Dünyası Derneği'nin "kaybolmaya yüz tutmuş el işleri" atölyesi ile İzmir Pedalperest Kadınlar'ın "bisiklet kullanmayı öğreniyoruz", Menderes Halk Eğitim Merkezi'nin "cam füzyon sanatı", Ömür Köroğlu'nun "yaprak sanatı" ve Tek Yürek Kadın Dayanışma Derneği'nin "Tokat ağaç baskı" atölyelerinin sunumları olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte diğer ilçe belediyelerinin 8 Mart için gerçekleştirdikleri etkinlik programı şöyle:

6 Mart 2018 Salı

Bornova Belediyesi, Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Kültür Merkezi içinde “ Dünya’da İz Bırakan Kadınlar” fotoğraf sergisini tekrar ziyaretçilerin beğenisine sunacak. Lirik Dans Gösterisi ile “Kız Kardeşlerim” adlı tiyatral gösteri ise 14:00-16:00 saatleri arasında izlenebilecek.

7 Mart 2018 Çarşamba

Prof. Dr. Ayşegül Yaraman ve Yrd. Doç. Dr. Füsun Çoban Döşkaya’nın katılacağı “Yerel Siyasette Kadın” paneli,saat 10.00 ile 13.00 arası İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda kadın meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilecek.

Konak Belediyesi Güzelyalı Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde “8 Mart Dünya Kadınlar Günü Karma Sergisi saat 18.00'de açılacak.

Karşıyaka Belediyesi’nin Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, yazar Yaşar Seyman, Karşıyaka Söyleşileri'ne konuk olacak. “Kadın Mücadelesi Yaşam Mücadelesidir” başlıklı söyleşi, saat 18.00’de Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek.

Karşıyaka Kent Konseyi Engelliler Meclisi Tiyatro Grubu ve Kadın Meclisi tarafından yine 7 Mart saat 20.00'de Ahmet Piriştina Kültür Merkezi'nde “Anamız Avradımız Yarimiz” adlı tiyatro oyunu sahnelenecek.

Yazar - Yönetmen Tuluhan Tekelioğlu, hayallerindeki hayatları yaşayan kadınların öykülerini anlattığı “Yapabilirsin” adlı belgeseliyle Bornovalılar’la biraraya gelecek. Saat:16:00’da Bornova Kültür Merkezi’nde yapılacak gösterimin ardından Tekelioğlu ile imza günü düzenlenecek.

Bornova Belediyesi 5-9 Mart 2018 tarihleri arasında, geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiği “Kadına Şiddete Hayır” temalı kısa film yarışmasında ödül alan beş filmin gösterimini gerçekleştirecek. DEÜ işbirliği ile hazırlanan etkinlikte gösterimler DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yapılacak.

Balçova Belediyesi ise 7 Mart 2018 Çarşamba günü, Kültürevi’nde “Birlikte kuracağız Aydınlık Geleceği” konulu resim sergisini açacak.


8 Mart 2018 Perşembe

Kültürpark 3 Nolu Hol’deki etkinlikler saat 13.00'te Zeybek Grubu Gösterisi ile başlayacak. Ardından Kısa Film gösterimi yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun konuşmasından sonra sergilikler açılacak. 15.00-15.30 saatleri arasında "Zeynep Ocak ile Kahkaha Yogası" yapılacak. Ardından Türk Halk Müziği sanatçıları Canan Çal ve Gülşen Kutlu türkülerini seslendirecek.

İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde ise saat 20.00’de Şenay Gürler, Hale Akınlı, Goncagül Sunar, Feri Baycu Güler, Gözde Kansu, Melisa Doğu ve Ece Yüksel'in rol aldığı "Nereye Gitti Bütün Çiçekler" adlı oyun sahnelenecek.

İlknur Kalıpçı’nın “Düşten Düşünmeye Zamansız Kadınlar” sergisi ile Florist ve Yaprak Sanatçısı Ömür Köroğlu’nun sergisi 8-11 Mart 2018 tarihleri arasında Kültürpark 2 No’lu Hol’de sergilenecek.

Karşıyaka Belediyesi’nin Gondol Kafe-Restoran'daki etkinliği ‘Mikrop ile Kadınlar Matinesi’nde saat 19.30’da başlayacak.

Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde de Soprano Zibelhan Dağdelen ve özel orkestrası, Broadway müzikallerinin unutulmaz şarkılarını sunacak. Etkinlik saat 20.00’de başlayacak.

Çarşı Kültür Merkezi, Şef Çiğdem Sabuncuoğlu yönetiminde Türk Müziği Korosu’nun “Kadın ve Atatürk” konserine ev sahipliği yapacak. Yrd. Doç. Dr. Türkan Başyiğit de konuşmacı olarak katılımcılarla buluşacak. Karşıyaka Belediyesi THM ve TSM Koroları Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda konser verecek.

Karşıyaka Belediyesi Üretici Kadın Kooperatifi’nin 5 Mart 2018 Pazartesi günü belediye binası sanat galerisinde açılan “El Sanatları Sergisi” 9 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek.

8 Mart Perşembe günü Bostanlı Sanat Galerisi’nde açılacak Belma ve Okan Çarga’nın karakalem ve monogram çalışmalarından oluşan “10 Büyük Cumhuriyet Kadını” sergisi ise 11 Mart 2018 tarihine kadar izlenebilecek.

Balçova Belediyesi 8 Mart Perşembe günü Termal Otel Kardelen Salonu’nda bir panel düzenleyecek. Panelde siyasetçiler ve sanatçılar “Çıkış” başlığı altında Kadın Haklarını konuşacak. CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, sanatçılar Sevinç Erbulak ve Fırat Tanış panelin konuşmacıları olacak. Aynı gün İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde ise başrollerini Sevinç Erbulak ve Fırat Tanış’ın paylaştığı “Ayrılık” isimli tiyatro oyunu sahnelenecek.

9 Mart 2018 Cuma

Kültürpark 2 No’lu Holdeki etkinlikler saat 13.00’de “Aybikeler” Kırım Halkoyunları gösterisi ile başlayacak. 2 Nolu hol, 14.00-14.30’da tüm kadınların fikirlerini söyleyeceği “Serbest Kürsü”, 15.00-16.00 İzmir Soroptimist Kulübü'nün “Güçlü Kadınlar Müzikle El Ele Korosu” ve 17.00’de başlayacak Zumba gösterisine evsahipliği yapacak.

Ayrıca saat 13.00’den 17.00’e kadar “Rivayet odur ki” adlı toplumsal cinsiyet atölyesi gerçekleştirilecek.

Saat 19.00’da Foça Reha Midilli Kültür Merkezi’nde “Nereye Gitti Bütün Çiçekler” adlı tiyatro oyunu oynanacak.

Saat 19.00’da Menderes Belediyesi Sanat Merkezi’nde “Plastik Aşıklar”, Tire Belediyesi Kültür Salonu'nda ise William Mastrasimone'un gerilim dolu dram oyunu “Uçlar” sahnelenecek.

Çamdibi Kadın Dayanışma Merkezi tarafından hazırlanan ve Aristophanes’in yazdığı “Kadın Savaşları” adlı tiyatro gösterimi
Çamdibi Nedret Güvenç sahnesinde seyirci ile buluşacak. Yönetmenliğini Gülizar Taşkın’ın yaptığı, kareografisini ise Şenol Ağrıdağ’ın üstlendiği oyun saat 14:00’te başlayacak.

Balçova Belediyesi 9 Mart 2018 Cuma günü kadınlar için özel sinema gösterimi düzenleyecek.

10 Mart 2018 Cumartesi

Kültürpark 2 No’lu Hol’de 13.00’de karaoke ile başlayan program “Serbest Kürsü” etkinliği, Ege Bölgesi Karadenizli Kadınlar Derneği’nin halkoyunları gösterisi, “Rivayet odur ki” toplumsal cinsiyet atölyesiyle sürecek. Saat 18.00’de Big Band müzik grubu sahneye çıkacak.

Aynı gün saat 19.00’da Selçuk Efes Tiyatro Salonu’nda Ayla Algan’ın süpervizörlüğünde, Güner Sümer'in unutulmaz oyunu “Hüzzam” aynı saatte Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi’nde William Mastrasimone'un gerilim dolu dram oyunu Uçlar sahnelenecek.

Saat 19.00’da Kınık Mustafa Kemal İlkokulu Çok Amaçlı Spor Salonu’nda, sığınma evinde yaşayan 5 kadının yaşanmış hikayesini anlatan “Mor” isimli tiyatro oynanacak.

11 Mart 2018 Pazar

Saat 19.00’da Dikili Belediyesi Çandarlı Vuslat Demir Konferans Salonu’nda “Kadının Adı Var” isimli oyun izleyicinin karşısına çıkacak.

Aynı saatte bu kez Bergama Kültür Merkezi’nde, Ayla Algan’ın süpervizörlüğündeki Hüzzam, Beydağ Belediye Düğün Salonu’nda ise “Mor” isimli tiyatro oyunu sahnelenecek.

Tarih: 6/3/2018
1453 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri