Yazdır Arkadaşına gönder
2007'de ektik, 2008 hasat zamanı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Aziz Kocaoğlu
İzmir Büyükşehir Belediye BaşkanıÇok yoğun tempoyla çalıştığımız bir yılı geride bıraktık. Kentimizin geleceğine dönük büyük adımlar olarak gördüğümüz projelerimizin çoğuna, 2007 yılı içinde start vermiştik. 2008, attığımız bu tohumların ürün vereceği, yatırımlarımızın meyvelerini toplayacağımız bir yıl olacak.

Özellikle son birkaç yıldır kabuğunu kırıp atağa kalkan İzmir için, 2008 yılı, inanıyorum ki, bir dönüm noktası sayılacak. Pek çok önemli projemiz, 2008 yılı içinde tamamlanıp hizmete girecek. Alt yapı çalışmaları tamamlanmış ve planlanmış bir kent olarak İzmir, yerli ve yabancı yatırımcılar için cazibesini giderek artıran bir kent olacak.

Yeni yatırımları ile İzmir, ülke ekonomisi içindeki ağırlığını giderek daha fazla hissettirecek. Kentimizde fert başına düşen milli gelir ve istihdam olanakları artacak. İzmir daha modern, daha çağdaş, daha yaşanılabilir bir kent olarak, gelişen dünyada hak ettiği yeri alacak. Ve bu gururu, İzmirli hemşehrilerimizle birlikte paylaşacağız.

2008 İzmir için dönüm noktası olacak

Göreve geldiğimiz 2004 Haziranı'ndan itibaren, belli bir süreyi proje hazırlamakla geçirdik. Bu süreçte tasarruf da yaparak kaynak birikimi sağladık. 2005'den itibaren de başta ulaşım olmak üzere İzmir'in temel altyapı sorunlarına çözüm getirecek büyük projeleri peşpeşe kent gündemine getirip temellerini attık. Bugün yeterli kaynağımız var, inşaatlar hızla ilerliyor ve birçok projemiz tamamlanma aşamasında.

2008'de İzmir coşacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü projelerin önemli bir bölümü, 2008 yılında tamamlanarak hizmete açılacak. 2008'in İzmir'inde bakın neler değişecek?

* Yeni metro ve raylı sistem projeleri ile kent içi ulaşım rahatlayacak; kuzey-güney aksı hızlı ve konforlu ulaşım sistemi ile birbirine bağlanmış olacak.
* Akçay Caddesi'nde 3, Anadolu Caddesi'nde 3 olmak üzere İzmir'in kuzey-güney aksındaki ana güzergahında 6 karayolu alt-üst geçidi ulaşıma açılacak; kesintisiz trafik sağlanacak.
* Sasalı'da 425 bin metrekarelik alanda imalat çalışmaları devam eden Avrupa'nın sayılı hayvanat bahçelerinden biri olacak olan "Doğal Yaşam Parkı", İzmir'in yeni cazibe merkezi olacak.
* Çiğli Kent Ormanı ile Yelki'de iki ayrı yerde toplam 800 bin metrekarelik yeşil alan İzmirlileri ağırlayacak.
* Belkahve'deki taş ocaklarının yerini yeşil doku almış olacak.
* Bornova'da yaşama geçirilen Homeros Vadisi Projesi tamamlanacak ve İzmir yeni bir cazibe merkezine daha kavuşmuş olacak.
* İzmir'in ilk çağdaş ve uluslararası normlarda sanat merkezi olacak olan 1280 kişi kapasiteli bir büyük salonu, iki adet küçük salonu, otoparkı, sergi mekanları gibi alanları kapsayan Adnan Saygun Sanat Merkezi, sanatseverlerin hizmetine sunulacak.
* Bornova Kültür Merkezi halkın kullanımına sunulacak.
* 1.140 izleyici kapasiteli Güzelbahçe Amfitiyatro inşaatı tamamlanıp hizmete alınacak.
* Narbel konutları ile İnönü ve Atatürk mahallelerini birbirine bağlayan ve Balçova üzerinden Mithatpaşa Caddesi'ne ulaşımı kolaylaştıran yolun inşaat çalışmaları tamamlanıp ulaşıma açılacak.
* Örnekköy ve TOKİ konutları, yeni yol ile Girne Bulvarı ve Anadolu Caddesi'ne bağlanmış olacak.
* Girne ve Gün Sazak Bulvarı ile deniz arasında kalan yağmur havzası, 8.5 kilometrelik kanal döşenmesiyle su baskınlarından kurtulmuş olacak.
* Yeni bağlanan ilçe ve beldelerin en önemli sorunlarının başında gelen "evsel atık sorunu", biyolojik ve doğal filtreli arıtma tesisleri ile çözülecek.
* Kemeraltı'nın eski canlı günlerine döndürülmesi ve turistik cazibesinin arttırılması amacıyla yürütülen Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi kapsamında 49 parsel 72 işletme ile sokak başlarındaki tarihi mekanların restorasyonu bitmek üzere. 2008'de projenin ikinci etap çalışmaları da başlayacak. Kemeraltı, buram buram tarih kokacak, ticaret-turizm dinamizm kazanacak.
* Havagazı Fabrikası ile tarihi DGM binalarının restorasyonları tamamlanmış olacak. Eski DGM binası İZSU hizmet binası, eski Havagazı Fabrikası ise kültür-sanat aktiviteleri için hizmete açılacak.
* Agora ve çevresinin tarih ve sanat merkezi olarak düzenlenip Kadifekale-Agora ve Kemeraltı aksının bütünleştirilmesi çalışmaları sürüyor. Agora kazı alanının genişletilmesine yönelik kamulaştırma çalışmalarında önemli mesafeler alındı. Çalışmalar 2008'de de sürecek, bölge turizm-ticaret amaçlı düzenlenecek.
* Balçova ve Narlıdere'de 20 bin olan jeotermal ile ısının konut sayısı bu yıl 24 bin 500'e çıktı. Yeni yılda sürekli jeotermal ile ısınan ve sürekli sıcak su avantajına sahip olan konut sayısı 30 bin 900'e yükselecek.
* Kentsel dönüşüm projelerinde kullanılmak üzere Buca'da inşa edilmekte olan 578 konut tamamlanacak.
* Uzundere'de inşa edilen 3080 konut bitmek üzere. Büyükşehir Belediyesi bunların 924 adedini, yine kentsel dönüşüm projelerinde kullanmak üzere satın aldı. 30 yıl önce "heyelan bölgesi" ilan edilen , Kadifekale ve eteklerindeki sağlıksız ve tehlike altındaki konutlarda oturan 2500'ün üzerinde vatandaşımız, Uzundere'deki toplu konutlara taşınmış olacak. Boşaltılacak olan 40 bin metrekarelik alan, rekreasyon alanı olarak düzenlenecek.
* Yeni bağlanan ilçe ve beldeler ile köylerin büyük bölümünün içme suyu ile ilgili problemleri çözülmüş olacak. 2008'de 625 kilometre içme suyu şebekesi döşenecek.
* Yeni bağlanan ilçe ve beldelerde inşa edilmekte olan "çok amaçlı salonlar" yöre halkının kullanımına sunulacak.
* ESHOT ve İZULAŞ toplu ulaşım filolarına 200'ü solo, 200'ü körüklü, 100 adet de midibüs olmak üzere 500 yeni otobüs katılmış olacak.
* İmar planlamalı tamamlanan Turan ile Alsancak Liman gerisi arasındaki 550 hektarlık alanı kapsayan 3. Kent Merkezi'nde, turizm-ticaret, alışveriş ve kültür mekanlarını içeren yeni yapılar yükselmeye başlayacak.
* Büyükşehir Belediyesi'nin başlatığı "organik tarımın desteklenmesi" projesi sayesinde daha çok üretici organik tarıma yönelmiş olacak; üreticinin gelir ve refah düzeyi artacak.
Birçok ilçe ve beldenin dereleri ıslah edilmiş olacak.
* Ahmet Piriştina Eğitim Yardım Sandığı Bursu, 15 milyon YTL ile üniversite gençliğini desteklemeye devam edecek.
* Muhtaç sahiplerine 8 milyon YTL tutarında yardım yapılacak.

Bu vesile ile 2008'in; kentimiz, ülkemiz ve dünya insanlığı için barış ve sevgi tohumlarının yeşerdiği bir yıl olmasını diliyorum. Tüm hemşehrilerimin yeni yılını kutluyor; 2008'in sağlık ve mutluluk getirmesi dileklerimle, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Tarih: 1/1/2008
12581 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri